24 մայիսի 2018 - 12:12 AMT
Իսրայելի Քնեսեթը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցն ընդլայնված նիստում: Քննարկումը նախաձեռնել է ձախակողմյան ընդդիմադիր «Մերեց» կուսակցության առաջնորդ Թամար Զանդբերգը, գրում է Jerusalem Post-ը:
«Դա մեր բարոյական և պատմական պարտավորությունն է: Կան բաներ, որ վեր են քաղաքականությունից»,-հայտարարել է նա:
«Կրկին ու կրկին այդ հարցը դառնում է քաղաքական բանավեճերի զոհը»,-նշել է նա:
Զանդբերգի առաջարկը միաձայն հավանության է արժանացել, թեև փոքր քվորումով՝ 16:0:
2015-ին Քնեսեթը հավանություն էր տվել հարցն օրակարգում ընդգրկելուն, սակայն միայն հանձնաժողովի մակարդակում, որի արդյունքում խորհրդարանի Լուսավորության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Զանդբերգի առաջարկը տարբերվում էր նրանով, որ քննարկում էր պահանջում ընդլայնված նիստում և հավանություն ստանալու դեպքում Ցեղասպանության ճանաչումը կարտահայտի ամբողջ Քնեսեթի դիրքորոշումը:
2018-ի փետրվարին ևս եղավ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը Քնեսեթում քննարկելու փորձ, սակայն այն ժամանակ այդ գաղափարը մերժվեց: Կառավարությունը միշտ խնդրել է կոալիցիային դեմ քվեարկել՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները փչացնելու մտավախությունից դրդված: