November 22, 2014 - 15:44 AMT
About 1200 ceasefire violations by Azeri side were reported at the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces from Nov 16-22.
Azerbaijan fired over 13000 shots from various caliber weapons towards the positions of Karabakh defense army.
About 800 ceasefire violations by Azeri side were reported at the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces from Nov 9-15.
Mi-24 helicopter of the Nagorno Karabakh army was shot during a training flight as result of ceasefire violation by the Azerbaijani armed forces on Nov 12, at about 1pm local time. According to the NKR Defense Ministry, the attack took place not far from the line of contact.
The NKR State Commission on prisoners of war, hostages and the missing persons earlier appealed to the International Committee of Red Cross mission in the NKR with regards to the fate of the crewmembers, one of whom could possibly survive the crash. However, Azerbaijan continued to keep the site under fire.
Armed forces of the Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic launched a special operation to discover the fate of the crew members of the helicopter.
“As a result of the operation, the body of one crew member, the remains of two pilots and some helicopter wreckage were recovered,” the NKR defense army reported.