April 18, 2015 - 15:02 AMT
The Council of Europe official website published an article by Comissioner for Human Rights Nils Muiznieks focusing on the Armenian Genocide.
"History continues to divide Armenian and Turkish officialdom, but there are many civil society, cultural and academic initiatives aiming to reconnect the two societies. April 24 marks the centennial of the beginning of the mass killings, deportations and dispossession of Armenians in the Ottoman Empire in 1915, which resulted in the near-total elimination of Armenians from Anatolia. These massive human rights violations and their painful legacy left a major rift between two societies, which has crystallised around the issue of their political and legal designation as genocide. However, it is heartening to see that today many people are seeking to overcome this difficult legacy and to promote mutual understanding, reconciliation and the reconstruction of a shared history, demonstrating a true human rights," the article said.
"Discussion in Turkey of what was sometimes euphemistically called the “1915 Events” was long taboo or even subject to criminal prosecution under the offense of “insulting Turkishness”. In recent years, prosecutions under this article have become more infrequent and a space for discussion has emerged. This space has been created by a number of concurrent developments, particularly increased contacts between Turks and Armenians and domestic Turkish political and cultural evolution.
Though the land border remains closed, nationals of both countries have enjoyed relatively free travel to the neighbouring country.
At the same time, the debate within Turkey about the past has evolved considerably. While an academic conference in Istanbul was a watershed in 2005, since then, a plethora of scholarly work about the Armenian legacy in Turkey has been published. A turning point in the Turkish debate appeared to come with the tragic assassination of Turkish-Armenian journalist Hrant Dink in 2007, which led to further calls for a reassessment of the past, more open public discussion and a more compassionate tone of discourse. In a sign of this new tone, intellectuals in Turkey organised a petition campaign in 2008, in which thousands signed an apology to Armenians for the "Great Catastrophe"," the article said.
"As the centennial approaches, my thoughts and solidarity are again with the victims and their descendants, but also with the civil society activists, scholars, journalists and artists from both Armenia and Turkey who are seeking to promote mutual understanding and foster an honest reckoning with a heavy historical legacy," Muiznieks concludes in his article.