June 25, 2016 - 13:08 AMT
Borussia Dortmund have begun negotiations to sign Andre Schurrle, Goal said citing a report by Bild.
The Bundesliga side are said to be resigned to losing Henrikh Mkhitaryan as the Armenian attacker edges ever closer to a move to Manchester United and have lined up Wolfsburg's Schurrle as his replacement.
The report claims Dortmund boss Thomas Tuchel has already spoken with the World Cup-winning former Chelsea forward as BVB prepare for the 2016-17 season.
The Armenian playmaker has his sights set on a move from the Bundesliga to the Premier League and Raiola says Manchester United is his dream club.
His agent, Mino Raiola told German newspaper Bild he is happy to fight for what his client wants, which is to play under Jose Mourinho next season, saying: "Henrikh is not the type to have conflicts, he leaves that to me. We will not give up."
Raiola, who also represents likely United mega-signing Zlatan Ibrahimovic, previously detailed his troubles with securing the move Mkhitaryan wants.
"We have both taken very different views and fight for them like lions," he told Bild earlier this week.
“Even though it does not look like it right now, I still hope for a sensible solution.
"Such an offer to join Manchester United might only come once in a lifetime for a player and nobody can guarantee us that the door will still be open for Micki next season. Manchester are Micki’s dream club, he wants to join them by any means." Manchester have made an improved offer of £26million (over $38 million) for the Borussia playmaker.
The Metro reported earlier that the Bundesliga club are willing to sell Mkhitaryan to Manchester for £30.8million (over $45 million).