April 2, 2020 - 10:29 AMT
Four years ago this day, Azerbaijan launched a large-scale military offensive across the entire line of contact with Nagorno Karabakh (Artsakh). Clashes that began in the wee hours of April 2 in 2016 lasted four days and were later dubbed the Four-Day War or the April War.
Throughout the military campaign, 64 soldiers, 13 volunteers and four civilians, including a child, were killed and more than 120 people were wounded. According to information from the U.S. Department of State, the Azerbaijani lost more than 270 people overall.
The Azerbaijani side initiated major military operations, making use of almost all the types of equipment it possessed in its arsenal.
Just like the early 1990s, the entire Armenian nation in Armenia, Artsakh and the Diaspora united to defend Artsakh.
A number of events and protest rallies were organized in various corners of the world, which sought to put an end to Azerbaijan’s aggression against Karabakh.
People arranged fundraisers and did whatever they could do to help calm the situation.
Later, when it turned out that the Karabakh army did not have a sufficient amount of tourniquets to control arterial and venous blood flow, the Armenian youth jointly set out to purchase the devices from various websites and deliver them to Artsakh. Those in Armenia were actively involved in the process, with people helping however they could to make a difference.
To manage irregular cash flows, the Karabakh government opened a special bank account. As a result, around AMD 5.5 billion ($11,4 million) were transferred by 7,903 legal entities and individuals in the period between April 4, 2016 and January 1, 2017.
Of particular importance is the major flow of volunteers from Armenia to Artsakh, which included not only Karabakh war veterans but also a lot of youth.
Armenia's then president Serzh Sargsyan met the OSCE Minsk Group co-chairs on April 4, 2016 to brief them on the situation along the contact line.