PanARMENIAN.Net - "The U.S. hasn't recognized the Turkish Republic jurudically so far. In 1918 the U.S. Senate decreed that a state which failed to fulfill the arbitration award of the U.S. President cannot be recognized," Ara Papyan, orientalist, specialist in international law and Armenia's former Ambassador to Canada told a news conference in Yerevan.
"It's not true that the Lausanne peaceful agreement annulled the Sevr treaty. The Armenian-Turkish border issue wasn't even discussed in Lausanne. There were two reasons for it. First, there already existed the arbitration award. Second, Armenia wasn't an element of the international law any more. Furthermore, provision 16 of the agreement reads, "Turkey renounces its claims to territories which are not marked by the Lausanne peaceful agreement as Turkish." Actually, the Lausanne agreement had restored the Sevr treaty," the Armenian diplomat said.
At that Ara Papyan noted that presently the matter concerns rehabilitation of international law but not return of lands. "For Armenia it's first of all a security issue which includes demilitarization of the border zone, Turkey's abstinence from interfering into the Nagorno Karabakh conflict and Armenia's engagement into economic projects," Mr Papyan said.