Deep Purple-ի առաջատարը պատմել է, թե ինչով է Հայաստանն այդպես գրավում իրեն
PanARMENIAN.Net - «Չգիտեմ, թե ինչու են մարդիկ այսքան տարի շարունակում սիրել երաժշտությունը, ըստ երևույթին, մարդկանց վրա ազդում է մոգությունը, որի հանդեպ մենք անզոր ենք: Միգուցե այդ կախարդանքը ստեղծվում է դահլիճի հետ հաղորդակցվելու ժամանակ, կամ էլ դա հնչյունների մոգությունն է, սակայն ինչ էլ որ դա լինի, մենք շնորհակալ ենք»,- այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Deep Purple-ի լեգենդար ռոք-խմբի առաջատար Յան Գիլլանը:
Նա նշել է, որ իր համար դժվար է ասել, թե կոնկրետ ինչ է ներդրել Deep Purple-ը համաշխարհային ռոքի մեջ: «Սակայն երբ ես և Ռոջերը (Ռոջեր Գլովեր` հեղ.) սկսեցինք նվագել խմբում, մենք հասկացանք, որ դա ինչ-որ այլ բան է: Իր կարիերան խումբը ճեղքումից չսկսեց, բայց ռոքի, սվինգի, նվագախմբային ու այլ երաժշտության համադրությունը հաջողության բերեցին»,- ավելացրել է Գիլլանը:
Deep Purple-ի առաջատարը պատմել է նաև, թե ինչն է իրեն ձգում դեպի Հայաստան: «Ես հիշում եմ, որ 20 տարի առաջ մենք համերգ տվեցինք ճիշտ այնտեղ, որտեղ ելույթ ենք ունենալու վաղը, և ես հիշում եմ իմ զգացողություններն ու հայ հանդիսատեսի ջերմությունը»:
Խմբի մասնակիցները նշել են նաև, որ շատ գոհ են Գյումրիում երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցման աշխատանքներից, որոնց իրականացմանը կուղղվի նաև համերգից ստացված հասույթը: «Մենք տեսանք նոր շենքի նախագիծը, և շատ գոհ ենք»,- ասել է խմբի կիթառահար Սթիվ Մորսը:
Հանդիպման վերջում Յան Գիլլանն ավելացրել է նաև, որ իրեն հաճախ են դիմում բարեգործական ծրագրեր կազմակերպելու խնդրանքով: «Սակայն գերադասում եմ անել այն ամենը, ինչն իսկապես կախված է իմ ուժերից, ուստի ես բարեգործությամբ եմ զբաղվում տանը` Անգլիայում, և այստեղ` Հայաստանում»,- ընդգծել է երգիչը: