17 մայիսի 2012 - 17:44 AMT
Իշխող ՀՀԿ-ն միանշանակ կշահի հնարավոր կոալիցիայից, իսկ ԲՀԿ-ն` կտուժի: Այս մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների գծով փորձագետ Արմեն Բադալյանը` մեկնաբանելով ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի կոալիցիան:
Բադալյանի խոսքով, ՀՀԿ-ին, որն այսպես թե այնպես խորհրդարանական մեծամասնություն է կազմում, կոալիցիան անհրաժեշտ է իր հեղինակությունը բարձրացնելու համար, և հակառակը, կոալիցիայի մեջ մտնելով, ԲՀԿ-ն հասարակության աչքում կհավասարվի ՕԵԿ-ի մակարդակին: Նա նաև հավելել է, որ ՀՀԿ-ում որոշ շրջանակների ԲՀԿ-ի հետ կոալիցիան անհրաժեշտ է` մեծամասնական ընտրահամակարգով ընտրված օլիգարխ-պատգամավորների ձայները չեզոքացնելու համար:
Բադալյանն ընդգծել է, որ ընտրազանգվածի մի մասը քվեարկել է ԲՀԿ-ի օգտին` գումարի դիմաց, մյուսը`քանի որ այն այլընտրանք էր համարում ՀՀԿ-ին, մի մասը`կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի իմիջի համար, մի մասն էլ քվեարկել է հօգուտ ԲՀԿ-ի` որպես իշխանության: Ըստ նրա, կոալիցիայի ստեղծումից հետո, ԲՀԿ-ն հասարակության համար կունենա նույն արժեքը, ինչ ՕԵԿ-ը:
Բադալյանը համարում է, որ կոալիցիաի կազմում չընդգրկվելով, ԲՀԿ-ն հնարավորություն կստանա որակապես փոխվելու և զարգանալու: Նա նաև նկատել է, որ 2017թ ԲՀԿ-ն այդ հնարավորությունը չի ունենա, կամ էլ նրան թույլ չեն տա կիրառել այն նույն ֆինանասական ռեսուրսները, ինչ այս տարի:
Փորձագետը նաև ընդգծել է, որ կոալիցիայում ներառվելը կնշանակի 2013թ աջակցել գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանը:
Ընդ որում, նա համոզվածություն է հայտնել, որ «իշխանական բուրգը» ցանկացած դեպքում կկարողանա ապահովել Սերժ Սարգսյանի հաղթանակը` անկախ նրանից, կմտնի արդյոք ԲՀԿ-ն կոլաիցիայի մեջ, թե ոչ: