10 սեպտեմբերի 2012 - 18:22 AMT
Լիտվայի խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ հայտարարություն են տարածել՝ մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հայ սպայի կացնահարության համար Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու վերաբերյալ:
Ըստ պատգամավորների, Սաֆարովի ներումը «կարող է այլ հանցագործությունների պատճառ դառնալ, հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին և կարող է ձախողել հաշտեցման գործընթացը Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև»:
Հայտարարությունը ստորագրել են Ազատականների շարժման ներկայացուցիչներ Ալգիս Կաշետան և Դալյա Կուոդիտեն, պահպանողականներ Մասյուլիսն ու Լոումանասը, «աշխատանքային կուսակցության անդամ» Դանգուտե Միկուտենեն, հայտնում է Դելֆին: