14 սեպտեմբերի 2012 - 14:39 AMT
Թուրք դիվանագետը սպառնում է Արևմուտքին Սաֆարովի գործած վայրագ սպանության «իրադարձությունների կրկնությամբ»
«Ոչ ոք չպետք է շահարկի Ռամիլ Սաֆարովի հետ կապված իրադարձությունները: Նրանք, ովքեր ցանկանում են օգտագործել դա, ազդելու համար Ադրբեջանի վրա, պետք է արմատին նայեն՝ հաշվի առնելով Սաֆարովի ընտանիքի վիճակը, կրած կարուստները»,-հայտարարել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ների ղեկավարների հետ հրաժեշտի հանդիպմանը Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Ղուլուսի Քըլիչը:
Դեսպանն ասել է, թե «անհնար է թաքցնել այն իրողությունը, որի արդյունքում մեկ միլիոնից ավելի ադրբեջանցիներ դարձել են փախստականներ ու բռնի տեղահանվածներ»: «Կատարվածի մեղավորն Արևելքն է: Եթե նա չի ցանկանում, որ այդպիսի իրադարձությունները կրկնվեն, նա պետք է սատարի Ադրբեջանի դիրքորոշմանն ու շուտափույթ կերպով հանգուցալուծի ղարաբաղյան խնդիրը»:
Ղ. Քըլիչը հայտարարել է, որ Թուրքիան միշտ «սատարել է Ադրբեջանի արդար պայքարին»: «Հուսով ենք, որ շուտով խնդիրը կլուծվի: Ես իմ հետագա գործունեության ընթացքում ուժ չեմ խնայի դրա համար»,-ասել է նա, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը: