Ադրբեջանցիներն ու թուրքերը պատրաստվում են «գրել թյուրքական պատմությունը»
PanARMENIAN.Net - Թյուրքական ընդհանուր պատմությունը կազմելու վերաբերյալ հարցերի քննարկման ժողովի ընթացքում, որը կայացել է Ադրբեջանի ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Յագուբ Մահմուդովի Թուրքիա կատարած այցի ժամանակ, առաջին հերթին որոշում է կայացվել «ադրբեջանա-թուրքական պատմությունը» գրելու մասին, գրում է ադրբեջանական Թրենդ գործակալությունը:
Քննարկումների ընթացքում նաև որոշում է կայացվել «ընդհանուր-թյուրքական պատմությունը գրելու աշխատանքներում ներգրավել այլ թյուրքական ժողովուրդների պատմաբաններին»: Պատմաբան Ինալջիգ Հալիլը հատուկ ընդգծել է, որ Ադրբեջանը «միշտ էլ նշանակալի դեր է խաղացել ընդհանուր-թյուրքական պատմության մեջ»:
Ինչպես հայտնի է, և թուրքերը, և, առավել ևս, ադրբեջանցիները պատմության ժխտման և արտագրման վարպետներ են:
Անգամ Հայոց ցեղասպանությունից 97 տարի անց Թուրքիան հրաժարվում է ընդունել իրականացված հանցագործությունը, հայտարարելով, որ հայերը «սպանվել են, քանի որ պատերազմի ընթացքում ընդվզել են իշխանությունների դեմ»: Ընդ որում, Թուրքիայում հայտարարում են, որ զոհերի 1,5 միլիոնանոց թիվը չափազանցեցված է: Թուրքիայում զուգահեռաբար ժխտվում է նաև հույների, ասորիների և այլ ժողովուրդների ցեղասպանությունը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա այս ժողովրդի պատմությունը ծայրեծայր հորինված է ադրբեջանցի «պատմաբանների» կողմից:
Մինչև 1918թ Կովկասի տարածքում ամբողջ պատմության ընթացքում Ադրբեջան անվանումը ԵՐԲԵՔ չի հիշատակվել: Ադրբեջանը հին պարսկական Ատրպատական շրջանն է: Այս տարածքը պատմության հենց ամենասկզբից մինչ օրս գտնվում է Իրանի տարածքում` Արաքս գետից դեպի հարավ:
Մինչխորհրդային փաստաթղթերում «ադրբեջանցիները» հիշատակվում են որպես մահմեդականներ, թուրքեր, կովկասյան թաթարներ և այլն: Այդ շրջանում ադրբեջանական ազգը` որպես ընդհանուր էթնիկ միավոր, դեռևս գոյություն չուներ: Նրանք հիմանականում կիսաքոչվոր կյանքով էին ապրում:
Ռուսական Կայսրության անկումից հետո, Թիֆլիսում 1918թ մայիսի 27-ին Մահմեդական ազգային խորհուրդը Արևելյան-Կովկասյան Մահմեդական Հանրապետության անկախության հռչակագիր սահմանեց: Շուտով այն վերանվանվեց Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետություն:
Հետագայում 1936թ «Ստալինյան սահմանադրության» համաձայն, Ադրբեջանական ԽՍՀ տարբեր մահմեդական ժողովուրդներին սկսեցին կոչել «ադրբեջանցիներ»` նախկինում կիրառվող «թյուրքի», «թաթի», «թալիշի», «քուրդի», «լեզգինի» փոխարեն:
Սակայն, չնայած բոլոր պատմական փաստերի, այսօրվա ադրբեջանցիները շարունակում են իրենց մասին հայտարարել որպես «հին ազգի, որը Կովկասում ապրել է հնագույն ժամանակներից»: Նրանց բացարձակապես չի հուզում այն, որ այդ հայտարարությունների միակ ապացույցը կարելի է գտնել միայն ադրբեջանցի պատմաբանների ադրբեջանական գրքերում: