Բալթյան երկրների Խորհրդարանական վեհաժողովը ԵՀԱԿ Մինսկի խմբին ակտիվության կոչ է արել, չորեքշաբթի օրը Բաքվում հայտարարել է Բալթյան երկրների ԽՎ-ի փոխնախագահ Ռայմոնդ Դեոնիսը: Նրա խոսքով, ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է շտապ լուծվի:
«Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է շուտափույթ կերպով լուծվի, որպեսզի տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատվի: ԵԱՀԿ ՄԽ չի կարողացել հասնել առաջընթացի, ուստի պետք է ակտիվացնի ջանքերը` հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար»,-ասել է Դեոնիսը:
Նրա խոսքով, հակամարտության կարգավորման գործընթացում պետք է հաշվի առնվեն այն մարդկանց կարծիքները, ովքեր տուժել են դրանից, հաղորդում է Թրենդը: