14 հունվարի 2013 - 15:32 AMT
2012-ի տվյալներով Հայաստանի արդյունաբերության ոլորտում աճի տեմպերը հասել են շուրջ 10 տոկոսի: Այդ մասին Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ավարտին ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Դավթյանը: «2013-ին ակնկալում ենք 9,2 տոկոս աճ, այսինքն մենք կպահպանենք աճի առաջանցիկ տեմպերը` արձանագրված անցած տարի»,- հավելել է նա:
Միաժամանակ, նախարարը նշել է, որ առաջին անգամ անկախության տարիներին Հայաստանում 2012-ի արդյունքներով արդյունաբերական արտադրության ծավալը գերազանցել է 1 տրլն դրամ ցուցանիշը: «Մենք նպատակ ենք դրել երկրի ՀՆԱ-ում արդյունաբերության բաժինը հասցնել մինչև 20-21 տոկոսի»,- հայտարարել է նա: Այդ համատեքստում նախարարը նշել է, որ արդյունաբերության զարգացումը թույլ կտա հավասարակշռել երկրի տնտեսությունը և այն դարձնել «արտադրող և արտահանող»:
Հունվարի 14-ին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդրանիկ նիստը:
Հիմնադրամի հիմնական խնդիրն է ֆինանսական, տեխնիկական և կազմակերպչական աջակցություն ցուցաբերել արդյունաբերական ձեռնարկություններին, մասնավորապես նրանց, որոնք արտահանման ուղղվածություն ունեն: Հիմնադրամի կանոնադրական կապիտալն առաջին փուլում կկազմի 500 մլն դրամ, ընդ որում 300 մլն դրամը նախատեսված է պետբյուջեով: