8 ապրիլի 2013 - 17:18 AMT
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) մտադիր է պարզաբանել իրավիճակը, կապված ավիատոմսերի գների բարձրացման հետ «Արմավիայի» սնանկության ֆոնի վրա: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հատյնել հակամենաշնորհային մարմնում, այսօր ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը հանձնարարել է խորհրդակցություն գումարել և ուսումասիրել, արդյոք այդ ոլորտում առկա է մրցակցության խախտում թե խնդիրը այլ պետմարմինների իրավասության ոլորտում է:
Պետական մարմնում հավելել են, որ Հայաստանի ավիացիոն շուկայի հետազոտության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ԶԼՄ-ների հրապարակումներով և քաղաքացիների բողոքներով ավիատոմսերի գների բարձրացման վերաբերյալ:
«Արմավիայի» ավիաընկերության սնանկության հետ կապված պատմությունը նոր զարգացում է ստանում: «Արմավիայի» թռիչքների դադարեցումից հետո մյուս ավիաընկերությունները թանկացրել են Հայաստանից ՌԴ տոմսերը: Մասնավորապես, ապրիլի 2-ին ռուսական «Աերոֆլոտը» 80 եվրոյով թանկացրել է տոմսերը Հայաստանից բոլոր ուղղություններով:
Փորձագետները պարզաբանում են, որ հայ պաշտոնյաները չունեն ճնշման մեխանիզմներ, իսկ դա նշանակում է, որ օտարերկրյա ավիաընկերությունները կարող են փոխել գները ըստ ցանկության, հայտնում է «ՄԻՐ 24» հեռուստաալիքը: Պաշտոնյաներն իրենց հերթին խոստանում են շտկել իրավիճակը: «Ես գտնում եմ, որ ավիաընկերությունները, որոնք վաղեմի գործընկերային հարաբերություններ ունեն Հայաստանի հետ և լուրջ երկարաժամկետ զարգացման պլաններ, չպետք է բարձրացնեն գները, օգտվելով իրավիճակից»,-հայտարարել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը:
Ապրիլի 1-ին փոխադրողը հայտարարեց իր գործունեությունը դադարեցնելու և սնանկության գործընթաց սկսելու մասին: Մինչդեռ, այդ ավիաընկերության տոմսերը գնված են մինչև հոկտեմբերի 26-ը: Արդեն գնված տոմսերի գումարը կսկսեն վերադարձնել ապրիլի 11-ին: