ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չի վերանայի 9-րդ շրջանային Վերաքննիչ դատարանի 2012թ. փետրվարի 23-ի որոշումը, որով չեղյալ հայտարարվեց Կալիֆորնիայի օրենքը ապահովագրության հավակնությունների համար վաղեմության ժամկետի երկարացման մասին օրենքը, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANKA):
ANCA-ն հիշեցնում է, որ Հայոց ցեղասպանության ապահովագրական պոլիսների գործով հայցվորները կոչ են արել ԱՄՆ Գերագույն դատարանին վերանայլ ու շտկել Կալիֆորնիայի դատարանի 9-րդ շրջանի որոշումը հայցերի վաղեմության ժամկետի մասին, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA): Հայցվորների հայտարարությունները տրվել են ի պատասխան Գերագույն դատարանի մերժման՝ վերանայելու ապահովագրական պոլիսների մասին գործը վաղեմության ժամկետի պատճառով: «Այս հարցը կարևոր հարցեր է արծարծում ի նպաստ սեփական քաղաքացիների օրենքներ ընդունելու պետության ունակության մասին, որոնք չեն հակասում դաշնային կառավարության արտաքին քաղաքականությանը»,-հայտարարել է փաստաբան Իգոր Տիմոֆեևը Paul Hastings ֆիրմայից, որը հանդես է գալիս որպես առաջատար փաստաբան հասարակական հիմունքներով հայցվորների համար:
«Մի քանի գլխավոր դատախազների հետ միասին մենք գտնում ենք, որ Գերագույն դատարանը պետք է լուծի այդ հարցը»,-ասել է նա: Հայցվորների 19-էջանոց պատասխանում ասվում է, որ հարկավոր է արգելափակել Կալիֆորնիայի մերժման իրավունքը վաղեմության ժամկետի հարցում: Պետությունը բոլոր լիազորություններն ունի իր քաղաքացիների մասնավոր պահանջների վերաբերյալ օրենսդրություն ընդունելու համար, եթե նրանք առնչվում են արտերկրում կատարված իրադարձություններին: «Մենք շնորհակալ ենք Իգոր Տիմոֆեևին և Paul Hastings թիմին նրանց փորձագիտական իրավաբանական եզրակացության համար»,-հայտարարել է ANCA պետության հետ կապերի գծով տնօրեն Քեյթ Նահապետյանը: Նա նշել է, որ ANCA շարունակելու է պահանջել, որպեսզի ապահովագրական պոլիսների պահանջնեը կատարվեն:
«Այսօր Թուրքիային թույլ են տալիս խախտել ու խարխլել մեր պետության հիմքերը»,-հայտարարել է Հայ փաստաբանների ասոցիացիայի նախագահը»,-հայտարարել է Հայ փաստաբանների ասոցիացիայի նախագահ Կարո Ղազարյանը: