17 փետրվարի 2006 - 18:20 AMT
Եվրամիությունը պատրարստ է աջակցել ինտեգրման բերող ամեն մի տարածաշրջանային գործընթացի: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների հանձնակատար Բենիտա Ֆերերո Վալդները: «Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի-Բաքու երկաթգծի շինարարության հարցում Եվրամիությունը մասնակից չէ, քանի որ այդ նախագիծը շրջանցում է Հայաստանը: Իսկ դա հակասում է Եվրոպական հարեւանությոն քաղաքականությանը»,- ասել է նա:
Նշենք, որ նոր Կարս-Ախալքալակ երկաթգծի երկարությունը կազմում է 98կմ, որոնցից 68կմ-ը անցնում է Թուրքիայի, 30կմ-ը Վրաստանի տարածքով: Նախագծի իրականացման համար կպահանջվի մոտ 500մլն դոլար: Ծրագրված է, որ երկաթգիծը շահագործման կհանձնվի 2008թ.: Նշենք նաեւ, որ Հայաստանը դեմ է Բաքու-Թբիլիսի-Ախալքալաք-Կարս երկաթգծի շինարարությանը ,համարելով այս նախագիծը տնտեսապես ոչ նպատակահարմար, քանի որ այն հանդես է գալիս հակադրվելու արդեն գոյություն ունեցող Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի-Բաքու երկաթուղային ճյուղին: