ԱՄՆ իշխանությունները տեղեկություն են ստացել, որ Իրանը մտադիր է հարձակումներ կազմակերպել Իրաքում ԱՄՆ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վրա Սիրիային հարված հասցնելու դեպքում: Այդ մասին գրում է The Wall Street Journal-ը:
Դեսպանատները կգրոհեն իրաքցիների զինյալ խմբավորումները, որոնք սատարում են Իրանին: Նրանք համապատասխան հրաման են ստացել, ինչպես նշում է պարբերականը, էլիտար իրանական զորքերի՝ Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի, ղեկավարությունից:
Ըստ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների, դեսպանատների դեմ հարձակման են պատրաստավում նաև «Հեզբոլլահում»: Լիբանանցի գրոհայինների նպատակը կարող է լինել ԱՄՆ ներկայացուցչությունը Բեյրութում, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ թերթի, ԱՄՆ իշխանությունները արդեն պատրաստվել են դիվանագետների հնարավոր տարհանմանը: Այդ նպատակով ԱՄՆ-ն կօգտագործի իր նավերը, որոնք տեղակայված են Միջերկրական ու Կարմիր ծովերում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեն ընդունեց բանաձևի նախագիծը, որը հավանություն է տալիս ռազմական գործողությանը Սիրիայում ի պատասխան Դամասկոսի արվարձանում քիմիական զենքի կիրառմանը: Նախագահ Օբամային սատարեցին կոմիտեի 10 անդամներ, 7-ը դեմ էին, մեկը ձեռնպահ մնաց: Այժմ բանաձևի նախագիծը դրվելու է Սենատի քվեարկությանը, որն, ինչպես ակնկալվում է, տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ:
Ռազմական գործողության ժամկետը պետք է սահմանափակվի 60 օրով՝ մեկ ամսով այն երկարացնելու հնարավորությամբ: Փաստաթուղթը նաև արգելում է ցամաքային ռազմական գործողությունները:
Չնայած Օբամայի համար հաջող քվեարկությանը, Կոնգրեսի վերին պալատում քվեարկության ելքը մշուշոտ է մնում: Դրանից հետո բանաձևը պետք է ստանա Ներկայացուցիչների պալատի հավանությունը: Դեռևս միայն 21 սենատոր է հայտարարել որ վստահորեն, կամ հավանաբար, կաջակցի բանաձևին: Եվս 13-ն ասել են, որ դեմ են քվեարկելու Օբամայի ծրագրին, մնացած 66 սենատորների որոշումը դեռ հայտնի չէ:
Մի շարք երկրներ, այդ թվում Ռուսաստանը, համամիտ չեն, որ Ասադը քիմիական զենք է օգտագործել: Անցած շաբաթ ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինն ասել է, որ Ասադի հասցեին հնչող մեղադրանքերը «աներևակայելի հիմարություն են»:
Սիրիայի ԱԳ փոխնախարար Ֆայսալ Մեկդադը հայտարարել է, որ Դամասկոսը մոբիլիզացնում է իր դաշնակիցներին, որոնք «տարբեր տեսակի օգնություն են առաջարկում»:
Նա որպես օրինակ նշել է Իրանը, Ռուսաստանը, ՀԱՀ և մի շարք արաբական երկրներ:
Ըստ ԱՄԿ տվյալների, շուրջ 100 հազար մարդ է զոհվել և 2 միլիոնը հեռացել է երկրից 2011թ. մարտին Ասադի դեմ ապստամբության մեկնարկից ի վեր: