Հայաստանի, որպես ՀԱՊԿ անդամի վրա, տարածվում են ՀԱՊԿ Կանոնադրության բոլոր դրույթները և Հայաստանի դեմ ռազմական հարվածի դեպքում այդ նորմերն, անկասկած, գործի կդրվեն: Այդ մասին հայտարարել է Կասպից համագործակցության ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Միխեևը ՀԱՊԿ Վերլուծական ասոցիացիայի հրապարակային զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ: Զեկույցը կոչվում է «ՀԱՊԿ-ն ու Եվրասիայի անվտանգությունը» և ներկայացվել է Մոսկվա-Երևան հեռուստակամրջի ձևաչափով: Այսպես է նա մեկնաբանել Ադրբեջանի կողմից մշտապես հնչող սպառնալիքները Հայաստանի հասցեին: Միխեևը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը ներկայանում է որպես անկախ պետություն, ոչ թե որպես Հայաստանի մաս: Որպես անկախ պետություն Լեռնային Ղարաբաղը ՀԱՊԿ անդամ չէ, ուստի, նրա վրա չի տարածվում ՀԱՊԿ իրավասությունը, հավելել է նա, հայտնում է Armenia Today-ը:
Իր հերթին Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Անդրեյ Կազանցևն անդրադարձել է Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշմանը՝ նշելով, որ, ըստ բազմաթիվ փորձագետների, Հայաստանը դա անում է ռազմավարական նկատառումներով: «Հայաստանի համար ՀԱՊԿ-ում անդամակցության փաստն արդեն և ՀԱՊԿ հավասարակշռող դերը Հարավային Կովկասում հսկայական արժեք են, ուստի, ինչպես գտնում են փորձագետները, դա հաշվի առնելով էլ կայացվել է որոշումը»,-ասել է նա:
«Ես գտնում եմ, որ ՀԱՊԿ շրջանակներում հավասարակշռված են ընդունվում անվտանգությանն առնչվող հարցերը, և ոչ միայն ռազմական ոլորտում, այլ նաև հոգևոր ինքնիշխանության ու ՀԱՊԿ բոլոր պետությունների ազգամիջյան համաձայնության ոլորտներում»,-ասել է ՀԱՊԿ Քարտուղարության տեղեկատվական ծրագրերի վարչության խորհրդատու, Վերլուծական ասոցիացիայի համակարգող, պրոֆեսոր Իգոր Պանարինը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ: