ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման 2014 թվականի կեսին մտադիր է Իրան այցելել, հայտնում է Քուվեյթի Al Jaarida թերթը Վաշինգտոնում դիվանագիտական աղբյուրների վրա հղումով:
Ասվում է, որ կողմերը բանակցում են այդ այցի վերաբերյալ և արդեն առաջիկայում Իրանի նախագահը պաշտոնական հրավեր կուղարկի Օբամային և կհրավիրի Թեհրան:
Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև հարաբերությունների ջերմացումը տեղի ունեցավ Իրանում նախագահական ընտրություններից հետո: Ինչպես հայտնի է, հաղթեց Արևմուտքի հարցում պրագմատիկ մոտեցման կողմնակից, քաղաքական գործիչ և աստվածաբան Հասան Ռոուհանին:
Իրանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց հետո Ռոուհանին, ստանալով հոգևոր առաջնորդ Ալի Համենեիի հավանությունը, սկսեց դիվանագիտական քայլեր ձեռնարկել, ուղղված հակաիրանական պատժամիջոցների վերացմանը: Ժնևում Իրանի ու «վեցնյակի» միջև բանակցությունների արդյունքում կողմերը միջանկյալ համաձայնության հասան պատժամիջոցները մեղմացնելու վերաբերյալ Թեհրանի կողմից 6 ամսով միջուկային ծրագիրը սառեցնելու դիմաց: