«Հայոց ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի կառավարության համար գլխացավանք է դարձել», իրանական Irna լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է «Գիրիսուն» համալսարանի դասախոս Աբբաս Ղարե Աղաչլուն:
Իրանցի գիտնականը` անդրադառնալով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը, նշել է. «Աշխարհի 36 երկրի խորհրդարան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության փաստը: Հաշվի առնելով Անկարայի և Վաշինգտոնի հարաբերություններում առաջացող լարվածությունը՝ հնարավոր է, որ ԱՄՆ Սենատը պաշտոնապես ճանաչի Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը», գրում է Panorama.am-ը:
Շարունակելով խոսքը՝ Աբբաս Ղարե Աղաչլուն հավելել է. «Մինչև այդ հրեական լոբբին կարողանում էր արգելափակել նմանատիպ օրինագծերը, սակայն «Մավի Մարմարա» նավի հետ կապված միջադեպից հետո իրավիճակը փոխվեց և չեմ կարծում, որ այսուհետ հրեական լոբբին նախկինի պես օգնի Թուրքիային: Եթե հայկական, հրեական և հունական լոբբիները միավորվեն, ապա ԱՄՆ Սենատը կհաստատի Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը»:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին՝ իրանցի գիտնականը նշել է. «Մինչև 2015թ. Թուրքիայի համար դժվար է լինելու. մի կողմից նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները, մյուս կողմից սիրիական ճգնաժամը»:
Ապրիլի 10-ին վերջին գրեթե 25 տարում առաջին անգամ ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության մասին S.Res.410 բանաձևը՝ կոչ անելով Սենատին միանալ դրան և հասնել նրան, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունն արտացոլի Սենատի դիրքորոշումը: Բանաձևում նշվում է նաև, որ Հայոց ցեղասպանությունը մինչև օրս մնում է անպատիժ: Կողմ է քվեարկել 12 սենատոր, դեմ՝ 5-ը:
Թուրքիայի ու Իսրայելի հարաբերությունները վատթարացան 2008-2009 թթ. Գազայի հատվածում իսրայելյան գործողությունից հետո: Հարաբերությունները փաստացի փակուղի մտան, երբ 2010 թ. մայիսին միջազգային «Ազատության նավատորմի» մեջ մտնող թուրքական «Մավի Մարմարա» նավի ընթացքը Գազա կասեցվեց: Իսրայելի հատուկջոկատայինների գործողության արդյունքում զոհվեց Թուրքիայի 8 քաղաքացի և թուրքական ծագումով ԱՄՆ մեկ քաղաքացի: