Ապրիլի 16-ին Պրահայում տեղի է ունեցել ՌԴ պետական քարտուղար, ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի և Վրաստանի վարչապետի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների գծով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի հանդիպումը:
Ինչպես հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն, այդ շփումները վրաց-ռուսական հարաբերությունների փուլային կարգավորման հնարավոր ուղիներին նվիրված ոչ պաշտոնական երկխոսության շրջանակում իրականացվում են երկու երկրների ղեկավարության հանձնարարությամբ: Բանակցությունները վերաբերում են գործակցությանը բոլոր այն ուղղություններում, որտեղ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում հնարավոր է իրական առաջխաղացում առևտրի, տրանսպորտի, հումանիտար ոլորտներում և չեն առնչվում Անդրկովկասի վերաբերյալ Ժնևի բանակցությունների օրակարգին, որոնք երկու կողմերը սկզբունքային են համարում տարածաշրջանում կայունության ու անվտանգության համար:
Հանդիպման ընթացքում արձանագրվել է առաջխաղացում երկկողմ հարաբերություններում: Նշվել է, որ երկխոսության վրա բարենպաստ ազդեցություն ունեցավ վրաց մարզիկների մասնակցությունը Սոչիի Օլիմպիադային:
Ռուսական շուկա վրացական գինիների, հանքային ջրի ու գյուղմթերքի վերադարձից հետո զգալիորեն աճել է ապրանքաշրջանառությունը: Վերսկսվել է ավտոմոբիլային հաղորդակցությունը, Վերին Լարս անցակետն անցել է աշխատանքի շուրջօրյա ռեժիմի:
Քննարկվել է օդային կանոնավոր հաղորդակցության վերականգնման հարցը: Առաջիկայում տեղի կունենան երկու երկրների ավիացիոն մարմինների երկկողմ խորհրդակցություններ:
Դրական է գնահատվել մաքսային ծառայությունների ղեկավարութան, ինչպես նաև երկու երկրների առևտրա-արդյունաբերական պալատների շփումների վերսկսումը:
Հումանիտար ուղղությամբ նկատվում է մշակութային, մարզական, գիտական, կրոնական ու այլ միջոցառումների աճ: Դրան է նպաստում մուտքի վիզաների տրամադրման ընդլայնումը Վրաստանի քաղաքացիներին: 2013 թվականին մոտ 25 հազար մուտքի արտոնագիր է տրվել:
Արձանագրվել է, որ 2012 թվականի դեկտեմբերին ստեղծված Պրահայի այս երկխոսության մոդելը նպաստում է գործնական հարցերի լուծմանը: Հաջորդ հանդիպումը տեղի է ունենալու 2014 թվականի հուլիսին:
Ռուսաստանի և Վրաստանի հարաբերությունները սրվեցին 2008 թվականի օգոստոսին, երբ վրաց-օսական հակամարտության գոտում ռազմական գործողություններ սկսվեցին: Ռուսաստանը ճանաչեց Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը 2008 թվականի օգոստոսի վերջում՝ Ցխինվալի դեմ Վրաստանի ռազմական ագրեսիայից հետո: Ի պատասխան Թբիլիսին խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Մոսկվայի հետ ու երկու հանրապետությունները հայտարարեց գրավյալ տարածքներ:
«Վրացական երազանքի» կոալիցիայի իշխանության գալուն պես Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև բանակցություններ սկսվեցին հարաբերությունների կարգավորման շուրջ: Վրացական կողմը ներկայացնում է Իվանիշվիլիի հատուկ ներկայացուցիչ, Մոսկվայում Վրաստանի նախկին դեսպան Զուրաբ Աբաշիձեն, ռուսականը՝ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը: