Արամ Ա-ն մասնակցել է Մերձավոր Արևելքի հոգևոր առաջնորդների հետ Օբամայի հանդիպմանը
PanARMENIAN.Net - Հայ առաքելական եկեղեցու Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-նԱՄՆ-ում մասնակցել է Սպիտակ տանն անցնող նախագահ Բարաք Օբամայի հետ Մերձավոր Արևելքի հոգևոր առաջնորդների հանդիպմանը, տեղեկացնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Հանդիպմանը նախագահ Օբաման ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն ընդունում է տարածաշրջանում քրիստոնյա համայնքների պատմական դերը, ինչպես նաև կարևորում քրիստոնյաներին և այլ կրոնական փոքրամասնություններին պաշտպանելու հարցը: Նա վերահաստատել է Իրաքում և Սիրիայում ահաբեկչական գործողություններ ծավալող իսլամիստների դեմ պայքարելու ԱՄՆ հանձնառությունը: Միացյալ Նահանգների նախագահը նաև նշել է, որ իր երկիրը տարածաշրջանի գործընկերների հետ կպայքարի իսլամիստների դեմ:
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին այժմ շրջագայություն է կատարում Մերձավոր Արևելքի երկրներոum՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմավորման դեմ կոալիցիա կազմելու նպատակով: Իր վերջին ելույթում ԱՄՆ նախագահ Օբաման հայտնեց, որ պատրաստ է ռմբակոծել ԻՊ դիրքերը Սիրիայում, առանց Կոնգրեսի թույլտվության: Մինչ օրս ԱՄՆ-ն սահմանափակվում էր ավիահարվածներ հասցնելով խմբավորմանը Իրաքում, քանի որ պաշտոնական Վաշինգտոնը սիրիական հակամարտությանը չի միջամտում: Եթե Օբաման որոշի ռմբակոծել ԻՊ դիրքերը Սիրիայում, դա ԱՄՆ առաջին հարվածը կլինի Սիրիայի տարածքին: Պաշտոնական Դամասկոսը հայտարարել է, որ հարվածները սիրիական տարածքին կգնահատվեն որպես ագրեսիա: