ՀՀ Ազգային ժողովը հունիսի 23-ի արտահերթ նիստում հավանություն է տվել Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի կողմից (ՎԶՄԲ) Հայաստանին $52 մլն-ի վարկային համաձայնագրի տրամադրմանը «Հայաստանի էլեկտրամատակարարման համակարգերի բարելավում» (ETNIP) ծրագրի շրջանակում։
Համաձայնագիրն այս տարվա ապրիլի 8–ին ստորագրել են Հայաստանի ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը և Համաշխարհային բանկի հայկական գրասենյակի տնօրեն Լորա Բեյլին, գրում է ԱՌԿԱ-ն:
Վարկը տրվում է 25 տարի ժամկետով և 14.5 տարի արտոնյալ ժամկետով: Այն ուղղված կլինի «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի ենթակայանների վերազինմանը:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է $69,16 մլն, որոնցից 17,16 մլն դոլարը կտրամադրվի որպես Հայաստանի կառավարության համաֆինանսավորում։
«Երևանի ՋԷԿ» ՓԲԸ–ն և «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ–ի կողմի իրականացվող ծրագիրն ուղղված է «Աշնակ» և Երևանի ՋԷԿ ենթակայանների հիմնանորոգմանն ու վերակազմավորմանը` էլեկտրամատակարարման և կառավարման համակարգերի հուսալիության բարձրացման համար։