Աստանայում տեղի է ունեցել ԱՊՀ երկրների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի հանդիպումը: Նիստին մասնակցող ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը դիմել է ԱՊՀ երկրների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի գործադիր քարտուղար Լեոնիդ Երմոլաևին` խնդրելով քննարկել ադրբեջանական կողմի հետ ծագող խնդիրները Համակարգող խորհրդում քննարկելու հնարավորությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը Երմոլաևին է փոխանցել Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությանը հասցեագրված պահանջագիրը` քննել ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված ՀՀ քաղաքացի Կարեն Պետրոսյանի մահվան հանգամանքները, գործը գտնվում է Հայաստանի իրավապահ մարմինների վարույթում, հայտնում է Armenia Today-ը:
2014-ի օգոստոսի 7-ին հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը, որը Թովուզի շրջանում ձերբակալվել էր, օգոստոսի 8-ի առավոտյան, «հանկարծամահ եղավ»։ Որպես մահվան պատճառ նշվում է «սիրտ-անոթային անբավարարությունը»։ Պետրոսյանի դին բժշկական փորձաքննություն անցավ Գանձակի դատաբժշկական կենտրոնում։ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությունը տեղեկացված է դեպքի վերաբերյալ։
Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած Կարեն Պետրոսյանի մարմինը վերադարձվել է Հայաստանին 2014-ի հոկտեմբերի 10-ին:
Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվելու ընթացքում Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրգործ: