Ավիահարվածների արդյունքում Սիրիայում ԻՊ 40 գրոհային է սպանվել
PanARMENIAN.Net - «Իսլամական պետության» անդամ առնվազն 40 ջիհադական է սպանվել սիրիական Համա գավառում ջիհադականների ավտոշարասյանը հասցված ավիահարվածների արդյունքում, հայտնել է Բրիտանիայում տեղակայված Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոնը:
Ըստ իրավապաշտպանների, ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվել է նաև 16 տրանսպորտային միջոց: Կազմակերպությունը հայտարարել է, որ տեղեկություններ չունի, թե ով է իրականացրել ավիահարվածը`ռուս զինվորականները թե սիրիական բանակը: Հայտնի է միայն, որ գրոհն իրականացվել է դեռ հոկտեմբերի 17-ին: «Ավիահարվածներ հասցրած ինքնաթիռները չեն պատկանում Վաշինգտոնի գլխավորած կոալիցիային»,-ասել է կենտրոնի ղեկավար Ռամի Աբդել Ռահմանը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սիրիայում ավիահարվածի հետևանքով սպանվել է «Ալ Քայիդայի» բարձրաստիճան դաշտային հրամանատար Սանաֆի ալ Նասրը: Այն մասին, թե որ երկրի ուժերն են դա արել, տեղեկություններ չեն հաղորդվել:
Հոկտեմբերի 16-ին ՌԴ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Կարտապոլովը հայտարարեց, որ Ռուսաստանի ՊՆ-ն Սիրիայում «Իսլամական պետության» գրոհայինների դեմ պայքարելու նպատակով միասնական ռազմակայան կստեղծի: «Դա մի ռազմակայան կլինի, որը մի քանի բաղադրիչ կունենա` ծովային, օդային, ցամաքային»,-հայտարարել է Կարտապոլովը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սիրիական ընդդիմությունն ու քրդերը դաշինք են կնքել` «Իսլամական պետության» դեմ համատեղ պայքարելու համար: Դաշինքը ստացել է «Սիրիայի ժողովրդակաան ուժեր» անվանումը: Դաշինքի կազմում միավորվել են Քրդերի ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատները (YPG), քրիստոնյա ասորիների ուժերը, ինչպես նաև Սիրիական արաբական կոալիցիան, որի կազմի մեջ են մտնում ԱՄՆ կողմից աջակցություն ստացող սիրիական ընդդիմության միավորված ստորաբաժանումները: