Աֆրիկայի հյուսիս-կենտրոնական շրջաններում բնակվող մոտ 41 մլն երիտասարդ տնտեսական դժվարությունների պատճառով կարող է դառնալ ահաբեկչական կազմակերպությունների հավաքագրողների զոհը: Այս մասին ասել է ֆրիկյան Սահել շրջանում ՄԱԿ-ի պատվիրակ Հիրութ Հեբրե Սելասսիեն:
Նրա խոսքով՝ Բուրկինա-Ֆասոյում, Չադում, Մալիում, Նիգերիայում, Մավրիտանիայում ապրող՝ մինչև 25 տարեկան մարդիկ կրթության և աշխատանքի հետ կապված խնդիրների պատճառով գտնվում են անհույս վիճակում, «Գազետա.ռու»-ին հղումով գրում է Panorama.am-ը:
«Եթե ոչինչ չարվի կրթության հասանելիությունը հեշտացնելու, աշխատանքի տեղավորման հնարավորությունների ընդլայնման և երիտասարդության ինտեգրման համար, ապա վախենամ՝ Սահելը դառնա զանգվածային միգրացիայի կենտրոն, նաև ահաբեկիչների հավաքման և պատրաստման կենտրոն: Ինչպես գիտեք՝ դա լուրջ հետևանքներ կունենա համաշխարհային անվտանգության համար»,- նշել է Սելասսիեն: