ՄԱԿ-ը հումանիտար օգնություն է ուղարկում պաշարված Մադայա
PanARMENIAN.Net - ՄԱԿ հումանիտար շարասյունը հունվարի 11-ին գործուղվել է սիրիական Մադայա, որը գրավել են ապստամբներն ու որը պաշարված է կառավարական զորքերի կողմից, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Օգնությունը կհասցվի նաև ապստամբների կողմից պաշարված 2 գյուղի բնակիչներին:
Ավելի վաղ Սիրիայի կառավարությունը թույլ էր տվել մարդասիրական օգնություն հասցնել Մադայա:
Մադայան արդեն մի քանի տարի է, ինչ գտնվում է Սիրիայի ազատ բանակի գրոհայինների վերահսկողության տակ: Այն բազմիցս է գնդակոծվել, նրա ենթակառուցվածքներն, ըստ սիրիացի ակտիվիստների, թշվառ վիճակում են գտնվում: Սիրիայի ազատ բանակը միավորում է ապստամբների մի քանի խմբերի, որոնց մի մասը ռազմական աջակցություն է ստանում Արևմուտքից և այլ երկրներից, որոնք դեմ են Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին:
Մադայան 7 ամիս շարունակ շրջափակված է սիրիական կառավարական զորքերի և «Հեզբոլլահի» մարտիկների կողմից: Վերջին անգամ Մադայա սննդամթերք է հասցվել 2015-ի հոկտեմբերին: Քաղաքի բնակչությունը մոտ 40 հազար է: Քաղաքում սովամահության դեպքեր են գրանցվել, թերսնուցումից տառապում են նաև երեխաները: Սովամահության վտանգը սպառնում է բնակչության կեսին` մոտ 20 հազար մարդու:
Ըստ ՄԱԿ տվյալների Սիրիայի 15 պաշարված շրջաններում, այդ թվում Դեր Զորում, Դարասում, Էլ Ֆուայում և Քեֆրայայում, ինչպես նաև Արևելյան Գուտայում մոտ 400 հազար մարդ է ապրում, որոնք հումանիտար օգնության կարիք ունեն:
ՄԱԿ ԱԽ բանաձևով նախատեսվում է Դամասկոսի և ընդդիմության ներկայացուցիչների միջև բանակցություններ սկսել արդեն հունվարին: Ինչպես հայտարարել է Լավրովը, սիրիական գործընթացի կազմակերպումը կստանձնեն Պան Գի Մունը և ընդդիմությունը: