ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերի հանձնաժողովը նամակ է հղել նախագահ Բարաք Օբամային` կոչ անելով համապատասխան քայլեր ձեռնարկել 1994 թ. հրադադարի մասին պայմանագրից հետո Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման կապակցությամբ, գրում է «Ասպարեզը»:
«Կոչ ենք անում Ձեզ դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիան, կասեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական աջակցությունը, տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղին արտակարգ իրավիճակներում նախատեսված օգնություն, Պետդեպի փաստահավաք առաքելություն գործուղել` գնահատելու համար ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ավերածությունների վերականգնման աշխատանքերը»,-ասվում է նամակում:
Կոնգրեսականները նշել են, որ Ադրբեջանի հարձակումները վկայում են Ալիևի ագրեսիվ քաղաքականության մասին: Նրանք ԱՄՆ իշխանությունների ուշադրությունն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ վերջին հարձակման մասին որոշումը Ալիևը կայացրել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի և պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հանդիպումից մի քանի ժամ անց: Մինչդեռ ԱՄՆ պաշտոնյաները «բացահայտ կոչ էին արել շարունակել խաղաղ գործընթացը, գտնել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման ոչ ուժային միջոցներ»:
«Մենք կոչ ենք անում Ձեզ հրաժարվել ԱՄՆ գործող քաղաքական գծից, որը հավասարության կեղծ նշան է դնում: Հետագա հարձակումներն ու ապակայունացումը կանխելու նպատակով կոչ ենք անում դադարեցնել ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին և, հավատարիմ մնալով ամերիկյան արժեքներին, առաջին օգնություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը, ինչպես նաև երկարաժամկետ աջակցություն ցուցաբերել»,-ասվում է նամակում, հայտնում է Armenia Today-ը:
Ապրիլի 5-ին Մոսկվայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԶՈւ գլխավոր շտաբերի պետերի միջև ժամը 12:00-ից կրակի դադարեցման մասին երկկողմանի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ բանակցություններ անցկացնելու պայմանով: Սակայն ադրբեջանական կողմը շարունակում է գնդակոծել հայկական դիրքերն ու բնակավայրերը, այդ թվում ծանր զինատեսակներից: