Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը ողջունել է միջնորդ երկրներ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախաձեռնությունը՝ մայիսի 16-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կազմակերպելու հարցում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցությունների վերաբերյալ տարածած հայտարարության մեջ Շտայնմայերը նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: «Ես խորապես ցավում եմ շփման գծում զոհերի համար և կոչ եմ անում կողմերին հարգել հրադադարի ռեժիմն ամբողջ ծավալով», ասել է նա:
«Ուրախալի է երկու նախագահների ստանձնած հանձնառությունը` հրադադարի պահպանման և հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ, ինչպես նաև հունիսին բանակցությունների նոր փուլ ունենալու իրենց պատրաստակամությունը: Գերմանիան` որպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր, լի է վճռականությամբ օժանդակելու համանախագահների աշխատանքին: Մենք ակտիվորեն կաջակցենք հետաքննության մեխանիզմների ներդրման ջանքերին: Մենք նաև կաշխատենք իմ անձնական ներկայացուցչի, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի թիմի ընդլայնման ուղղությամբ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Ապրիլյան էսկալացիան բոլորիս հիշեցում է, որ ներկա դրությամբ անհրաժեշտ է մշտապես ջանքեր գործադրել` փակուղուց դուրս գալու համար: Հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը առաջնահերթություն է, և նաև ոչ պակաս կարևորություն ունի համապարփակ կարգավորման բանակցությունների համար բարենպաստ պայմանների ստեղծումը»,- նշել է Շթայնմայերը: