Եվրահանձնաժողովը պատրաստ է €90 մլն ներդնել ԵՄ ռազմարդյունաբերության մեջ
PanARMENIAN.Net - Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է 90 մլն եվրո ներդնել 2017-2019թթ. Եվրամիությունում ռազմարդյունաբերության զարգացման համար: Այդ մասին հայտնել է Եվրոպական պաշտպանական գործակալության տնօրեն Ժորժ Դոմեկը:
«Արձագանքելով ԵՄ առաջնորդների կոչին` Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է 90 մլն եվրո ներդնել 2017-2019թթ. պաշտպանության ոլորտում հետազոտությունների համար»,-ասել է Դոմեկը:
Նա նշել է, որ Եվրամիությունն այդպիսով առաջին անգամ իր պատմության մեև «ճանապարհ է բացում պաշտպանական բնույթի նշանակալի հետազոտությունների համար` սկսած 2021-ից»: Դա կարվի ԵՄ բյուջեից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողվոի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել էր Եվրամիությունը պետք է քաղաքացիական և ռազմական գործողությունների հրամանատարության միասնական կենտրոնակայան ստեղծի: Ըստ նրա, ժամանակն է համախմբել ԵՄ անդամ պետությունների պաշտպանական կարողությունները: «Լիսաբոնի պայմանագիրը թույլ է տալիս ԵՄ անդամներին համատեղել պաշտպանական հնարավորությունները մշտական գործող կառույցում: Կարծում եմ` ժամանակն է օգտվել այդ հնարավորությունից»,-ասել է նա:
Սեպտեմբերի 3-ին ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով ներկայացուցիչ ֆեդերիկա Մոգերինին ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպման առաջին օրվա ավարտին հայտարարեց, որ տեսանելի ապագայում Եվրամիության բանակ չի ստեղծվի: