Սիրիայի բանակն ավիահարված է հասցրել Անկարայի սատարած ընդդիմության դիրքերին
PanARMENIAN.Net - Սիրիայի կառավարական ուժերի ուղղաթիռը ավիահարված է հասցրել ընդդիմադիր Սիրիայի ազատ բանակի դիրքերին, Մարի քաղաքի մոտ: Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի ԶՈւ գլխավոր շտաբը:
Սա առաջին հարվածն է, որ Սիրիայի կառավարական ուժերը հասցնում են Անկարայի աջակցությունից օգտվող ընդդիմադիր ուժերի դիրքերին Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի կողմից «Եփրատի վահանը» գործողության մեկնարկից հետո:
«Սիրիական ռեժիմի ուղղաթիռը տակառային ռումբեր է նետել սիրիական ընդդիմության դիրքերի վրա Թել Նաիֆ բնակավայրի մոտ: Զոհվել է Սիրիայի ազատ բանակի 5 մարտիկ, ևս 5-ը վիրավորվել է: Դիրքերի մոտ նաև ականապատ մեքենա է պայթել, որը կառավարում էր ԻՊ անդամ մահապարտ ահաբեկիչը` զոհվել է Սիրիայի ազատ բանակի 2 մարտիկ, վիրավորվել է 21-ը, վնասվել է 7 տրանսպորտային միջոց»,-ասվում է Թուրքիայի գլխավոր շտաբի հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սիրիական սահմանային Ջերաբլուս քաղաքն ԻՊ ահաբեկիչներից մաքրելուն ուղղված գործողության շրջանակներում օգոստոսի 24-ի վաղ առավոտյան կոալիցիոն ուժերի աջակցությամբ Թուրքիայի զինված ուժերի լայնամասշտաբ գործողություններ սկսեցին:
Ահաբեկիչնեի դեմ հիմնական ցամաքային գործողություններն իրականացնում են «Սիրիայի ազատ բանակ» կոչվող զինված ընդդիմության մարտիկները՝ Թուրքիայի մի քանի հարյուր հատուկջոկատայինների և հրետանային ստորաբաժանումների մասնակցությամբ: Ջերաբլուսի վերահսկողությունն արդեն իրենց ձեռքը վերցրած սիրիական զինված ընդդիմությունը Թուրքիայի համակողմանի աջակցությամբ շարժվում է դեպի Մանբիջ քաղաք, որը Սիրիայի քրդերը վերջին շրջանում կարողացել էին գրավել ԻՊ զինյալներից: