Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ-ից թույլ կտա Լոնդոնին օգտվել այն հնարավորություններից, որոնք տալիս է գլոբալիզացիան, և հին գործընկերների հետ նոր հարաբերություններ հաստատել: Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը` ելույթ ունենալով Լոնդոնի քաղաքապետարանում ավանդական ամենամյա ընդունելության ժամանակ:
Ըստ նրա, Brexit-ը հնարավորություն կտա Բրիտանիային «այնպես կառավարել գլոբալիզացիայի ուժերը, որ դրանք բոլորի օգտին աշխատեն»:
Հիշեցնելով ԱՄՆ հետ նոր առևտրային համաձայնագիր կնքելու Լոնդոնի շահագրգռվածության մասին` նա նշել է, որ Բրիտանիան կարող է օգտագործել իր տնտեսական ներուժն «հին գործընկերների հետ նոր հարաբերություններ հաստատելու համար», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Մեյի, «աշխարհը փոխվել է…դեռ 1 տարի առաջ քչերը կարող էին կանխատեսել Brexit-ն ու Թրամփի ընտրվելն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում:
«Երբ մարդիկ փոփոխությունների են սպասում, քաղաքական գործիչների աշխատանքն է պատասխանել այդ ակնկալիքներին»,-ասել է Մեյը: