21 սեպտեմբերի 2007 - 17:40 AMT
Լեռնային Ղարաբաղը պետք է մասնակցի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին` որպես բանակցությունների կողմ: Այդ մասին հայտարարել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Նրա խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպումը Ստեփանակերտում դրական էր: «Նման հանդիպումները կաջակցեն ԵԱՀԿ ՄԽ մանդատին, մասնավորապես, բանակցային գործընթացին ԼՂՀ մասնակցության տեսանկյունից: Լեռնային Ղարաբաղը սեփական դիրքորոշումն ունի կարգավորման հարցով, եւ մենք հուսով ենք, որ այն հաշվի կառնվի»,- ընդգծել է Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ մինչ 1996 թվականը ԼՂՀ ներկայացուցիչները մասնակցում էին բանակցային գործընթացին: Ղարաբաղյան պատվիրակության հեռացումը կայացել է ադրբեջաական կողմի մեղքով, որը պնդում էր, որպեսզի բանակցություններին մասնակցեր նաեւ այսպես կոչված ԼՂՀ ադրբեջանական համայնքը Նիզամի Բախմանովի գլխավորությամբ: ԼՂՀ մասնակցության բացառության այլ առիթ էր Հայաստանի «անորոշ» դիրքորոշումը, որի նախագահն այն ժամանակ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն էր, ով հրաժարական տվեց 1998 թվականի փետրվարին Ղարաբաղի հարցում դիրքորոշման պատճառով: