ԱՄՆ հետախուզություն. 2017-ին ԼՂ-ում լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերսկսման վտանգ կա
PanARMENIAN.Net - 2017-ին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերսկսման վտանգ կա: Այդ մասին զգուշացնում է ԱՄՆ Ազգային հետախուզության տնօրեն Դենիել Ռ.Քոութսը մայիսի 11-ի զեկույցում:
Զեկույցում ասվում է, որ լարվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ղարաբաղի պատճառով կտրուկ սրվեց 2016-ի ապրիլին, իսկ երկու կողմերի փոխզիջման չգնալն ու ներքին ճնշման աճը հանրապետություններում վկայում են, որ 2017-ին լայնածավալ ռազմական գործողությունների հավանականությունը կպահպանվի:
«Տևական տնտեսական դժվարություններն Ադրբեջանում կարող են մարտահրավեր հանդիսանալ ռեժիմին և ավելացնել իշխանությունը պահպանելու համար այլախոհների ճնշումները: Երկիրը կփորձի հավասարակշռել հարաբերությունները ՌԴ, Իրանի և Արևմուտքի հետ»,-ասվում է Քոութսի զեկույցում: