14 հուլիսի 2017 - 16:44 AMT
ՌԴ Պետդուման հուլիսի 14-ի նիստում երրորդ ընթերցմամբ օրենք է ընդունել, որի համաձայն առանց հիմնավորման զինծառայությունից խուսափած անձինք 10 տարի չեն կարողանա աշխատել պետական կառույցներում, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Ավելի վաղ Ռուսաստանում գործում էր պետծառայության անժամեկտ արգելք բանակից խուսափողների համար, սակայն 2014-ին Սահմանադրական դատարանն այն համարեց ՌԴ սահմանադրությանը չհամապատասխանող:
Արգելքը կգործի 10 տարի այն պահից ի վեր, երբ զորակոչային հանձնաժողովը, քննելով բոլոր հանգամանքները, եզրակացություն կընդունի այն մասին, որ քաղաքացին «զորակոչով չի մասնակցել զինծառայությանը առանց օրինական հիմնավորման»: