Կատալոնիայի խորհրդարանն օրենք է ընդունել անկախության հանրաքվեի մասին, որն, ըստ անկախացման կողմնակիցների, թույլ կտա անցկացնել հանրաքվեն հոկտեմբերի 1-ին:
Իսպանիայի կառավարությունն ապօրինի է համարում այն և կվիճարկի փաստաթուղթը Սահմանադրական դատարանում: Օրինագիծն ընդունվել է «Միասին այոի օգտին» և «Ժողովրդական միասնության թեկնածուներ» կուսակցությունների պատգամավորների ձայներին շորհիվ, որոնք մեծամասնություն են կազմում՝ 72 պատգամավոր 135-ից: 11 պատգամավոր ձեռնպահ է մնացել: Քվերակությանը մասնակցել է 83 պատգամավոր, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ընդդիմադիր կուսակցությունները մտադիր են դիմել Սահմանադրական դատարան և բողոքարկել օրենքի ընդունումը՝ հայտարարելով իրենց իրավունքների խախտման մասին: Ավելի ուշ Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլոս Պուչդեմոնը մտադիր է ստորագրել հոկտեմբերի 1-ին հանրաքվե անցկացնելու մասին հռչակագիրը:
Փետրվարի 14-ին Իսպանիայի սահմանադրական դատարանն ապօրինի համարեց Կատալոնիայի խորհրդարանի ընդունած 2 բանաձևը, որոնցով առաջարկվում էր անկախության մասին հանրաքվե անցկացնել: Ապրիլի 4-ին Իսպանիայի սահմանադրական դատարանը քննարկման ընդունեց երկրի կառավարության հայցն ընդդեմ Կատալոնիայի իշխանությունների՝ Կատալոնիայի կառավարության բյուջեի նախագծի կապակցությամբ, որի համաձայն միջոցների մի մասը ուղղվելու է հանրաքվեի անցկացմանը: