#ԲացահայտիրԶարգացիրՀաղթիր. «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» երիտասարդության զարգացման ծրագիր է սկսում
PanARMENIAN.Net - «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը մեկնարկել է նոր նախաձեռնություն՝ երիտասարդության զարգացման եռամյա ծրագիր, որի նպատակն է նոր հմտություններ սովորեցնել երիտասարդներին և նվազեցնել գործազրկության մակարդակը մեր երկրի երիտասարդ սերնդի շրջանում:
«Երիտասարդների գործազրկությունը ներկայումս ամենամեծ խնդիրներից է բազմաթիվ երկրներում: Դժբախտաբար, Հայաստանը բացառություն չէ: Իրավիճակը մասամբ պայմանավորված է գործատուների կողմից պահանջվող հմտությունների և երիտասարդների ունեցած գործնական գիտելիքի տարբերությամբ: Հասարակության պատասխանատու անդամ և Հայաստանի ամենախոշոր գործատուներից մեկը լինելով՝ մենք մեր պարտքն ենք համարում նպաստել երիտասարդների, հատկապես մարզերում բնակվողների կրթության հնարավորությունների ընդլայնմանն ու մասնագիտական ներուժի դրսևորմանը»,- ասաց «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Քրիստոֆ Սփեքը:
«Երիտասարդների զարգացում» ծրագրի առաջին փուլում մասնակիցները ձեռք կբերեն ինքնազարգացման և ինքնագնահատման հմտություններ, այնուհետև պրոֆեսիոնալ մենթորներից կսովորեն ժամանակի և նախագծերի կառավարման, հաղորդակցական, բանակցային և վաճառքի հմտություններ, բիզնես պլանավորում, ինչպես նաև ֆինանսական գրագիտություն: Բացի Երևանից, թրեյնինգներ կկազմակերպվեն նաև Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Կոտայքի, Արագածոտնի և Սյունիքի մարզերում:
«Աշխատաշուկան այսօր շատ արագ է փոփոխվում, իսկ կրթության ոլորտն ամենաիներտ համակարգերից մեկն է, քանի որ փոփոխությունները կապված են մարդկանց վերաբերմունքի փոփոխության հետ: Այս իմաստով կրթության ոլորտի համագործակցությունը գործարար միջավայրի և բիզնես կառույցների հետ շատ կարևոր է, որովհետև դրանք են, ի վերջո, հանդիսանում աշխատաշուկան և թելադրողն այն պայմանների, որ պետք է բավարարի կրթական համակարգը»,- նշեց ՀՀ կրթության և գիտության Նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը՝ հավելելով, որ հատկապես կարևորում է մարզերի երիտասարդների ներգարվումը Ծրագրում:
«Երիտասարդների զարգացում» ծրագրին գրանցումը, դասընթացների համակարգումը, ինչպես նաև կազմակերպչական բոլոր աշխատանքները կիրականացնի «ԱՅ ԷՅ ԲԻ» բիզնեսի միջազգային ակադեմիան: Մենթորների և մասնակիցների գրանցումն արդեն սկսվել է: Ծրագրին միանալ և դրա կարևոր առաքելությանը սատարել ցանկացողները կարող են գրանցվել՝ լրացնելով էլեկտրոնային հայտերը: Առաջին տարում ծրագիրը պլանավորում է աջակցել 2100 մասնակցի, որոնցից 500-ը Երևանից, 1600-ը՝ մազերից: Մինչև 2020 թվականը նախատեսվում է այդ թիվը հասցնել 8000-ի:
«Գործազուրկներին կյանքի և բիզնես հմտությունների տրամադրման ծրագրի շրջանակում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության հետ համագործակցությունը բխում է մեր հիմնական նպատակից։ Վերջինս ենթադրում է մեր հայրենակիցներին մրցակցային առավելությունների տրամադրում ՝ զինելով 21-րդ դարի ժամանակից հմտություններով և ուղղորդելով տնտեսապես արդյունավետ զբաղվածության, ինչը կբերի ՀՀ-ում հանրային և մասնավոր հատվածներում տնտեսության ամրապնդմանը», - նշեց IAB Միջազգային Բիզնես Ակադեմիայի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն, Արաքսյա Մարտիրոսյանը
Իր 20-ամյա գործունեության ընթացքում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունը կատարել է ավելի քան 40 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ նպաստելով երկրի տնտեսության զարգացմանը: Ավելի քան 300 մասնագետից բաղկացած մեծ թիմն ուղղակիորեն ներգրավված է Ընկերության ամենօրյա գործունեությունում, իսկ 11.000-ից ավելի կորպորատիվ հաճախորդներն օգնում են արտադրանքն արագ հասցնել սպառողին: