Ինտենսիվ աշխարհաքաղաքական գործընթացները փոխում են ուժերի դասավորությունը տարբեր տարածաշրջաններում, տառացիորեն 2-3 տարում որոշ երկրների հաջողվել է լրջորեն ամրապնդել դիրքերը: Այդպիսի հայտարարություն է արել ուկրաինացի մեկնաբան, պատմաբան Եվգենի Սաֆարյանսը AnalitikaUA.net-ին տված հարցազրույցում:
Ըստ փորձագետի, Հայաստանն այդպիսի երկրների թվում է: «Արտաքին քաղաքականության ասպարեզում ՀՀ դիրքերի ամրապնդմանը նպաստում է նաև ԵՄ հետ կնքած համաձայնագիրը, որի ստորագրմամբ սկսել է նոր հարթակ ձևավորվել Երևանի և Բրյուսելի միջև քաղաքական և տնտեսական փոխգործակցությունը զարգացնելու համար»,-ասել է Սաֆարյանսը:
Անդրադառնալով եվրոպական արժեքների թեմային՝ ուկրաինացի փորձագետը նշել է, որ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի եռօրյա այցը Հայաստան աշխարհում շատերին մատնանշեց այն երկրի դերը, որն առաջինն է քրիստոնեույթունը որպես պետական կրոն ընդունել և հանդիսանում է եվրոպական քաղաքակրթության անբաժան մասը:
«2018-ին դիրքերի ամրապնդումն էլ ավելի կշեշտվի, քանի որ Երևանն ընդունելու է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, որին կմասնակցեն բազում պետությունների ղեկավարներ»,-հավելել է նա:
Մեկնաբանը նաև անդրադարձել է հայ-ուկրաիանական հարաբերություններին՝ նշելով, որ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդումը չափազանց կարևոր է երկրների համար: Ըստ նրա, Ուկրաինայի և ՀՀ ընդհանուր շահերը ոչ միայն արժեքների ոլորտում են, այլ նաև տնտեսական հարաբերությունների, որի զարգացումը կապրապնդի քաղաքական գործակցությունը: