Հրանտ Դինքի ընտանիքի փաստաբաններ. Ոստիկանները փորձեւմ են օգնել Դինքի սպանության կազմակերպիչներին խուսափել պատժից
PanARMENIAN.Net - Երեկ Ստամբուլի դատարանը մերժել է հայցը Ստամբուլի ոստիկանության ղեկավար Ջալալեթին Ջերախի եւ ոստիկանության հետաքննության բյուրոյի նախկին ղեկավար Իլհան Գյուլերի, ինչպես նաեւ ոստիկանության յոթ այլ աշխատակիցների նկատմամբ հետաքննություն անցկացնելու մասին, ովքեր կասկածվում են «Ակոս» հայ-թուրքական թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի ծրագրվող սպանության մասին տեղեկատվության քողարկման մեջ, հաղորդում է թուրքական Zaman թերթը: Այդ հայցին դեմ է հանդես եկել դատավորներից Սադեթթին Յամանը:
Ինչպես հաղորդում է Zaman-ը, Հրանտ Դինքի ընտանիքի փաստաբանները բազմաթիվ անգամներ կասկածի տակ են դրել դատական գործընթացի արդարությունը, քանի որ կասկածյալներից մեկը հանդիսանում է ոստիկանության ինֆորմատորներից: Նրանք նաեւ հայտարարում են, որ ոստիկանությունը չի տրամադրում հետաքննության եւ դատական գործընթացի համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Բացի այդ, հետաքննության ժամանակ սխալներ են եղել, որոնք, ինչպես ենթադրում են փաստաբանները, սպանության կազմակերպիչներին պատժից հեռացնելու նպատակ ունեն:
Հիշեցնենք, Տրաբզոնի նահանգապետ Նուրի Օքութանը հուլիսի 20-ին թույլ է տվել հետաննքություն սկսել գնդապետ Ալի Օզի եւ կապիտան Մեթին Յըլդըզի նկատմամբ, քանի որ, նրանք տեղեկություններ ստանալով, որ նախապատրաստվում է հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությունը, ոչինչ չեն ձեռնարկել եւ, ավելին, թաքցրել են այդ տեղեկությունները:
Հրանտ Դինքը սպանվեց «Ակոս» թերթի խմբագրության առջեւ 2007թ. հունվարի 19-ին: Դինքի սպանության գործով դատավարությունը սկսվեց 2007թ. հուլիսին: Դատախազը պահանջեց նրան սպանող Օգյուստ Սամաստին դատապարտել 18-24 տարվա ազատազրկման, իսկ սպանության նախաձեռնողներ Էրհան Թուջելին եւ Յասին Հայալին` ցմահ բանտարկության: