Պեսկով․ ՀԱՊԿ շրջանակում ՌԴ պարտավորությունները ԼՂ-ի վրա չեն տարածվում
PanARMENIAN.Net - Հավաքական անվտանգության պայմանագրի շրջանակում Ռուսաստանի պարտավորությունները չեն տարածվում Լեռնային Ղարաբաղի վրա, հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»։
Նա նշել է, որ ՌԴ-ն անվտանգության ապահովման տեսանկյունից պարտավորություններ ունի Հայաստանի նկատմամբ՝ որպես ՀԱՊԿ անդամի։
«Եթե ՀԱՊԿ անդամ երկիրը ենթարկվում է ինչ-որ ագրեսիայի, դրսից հարձակման, ապա այս դեպքում պայմանագրի անդամ երկրները պարտավոր են պաշտպանել այդ պետությանը»,- հայտարարել է Պեսկովը:
Նա նաև հերքել է տեղեկությունը, թե ԼՂ հակամարտությունն անցել է ՀՀ-ի սահման։ Նա նշել է, որ նման տեղեկություն չի հաստատվել։