Կոնգրեսի Սենատի անդամներ Ռոբերտ Մենենդեսը և Ռոբ Պորտմանը համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն պետք է օգնություն ցուցաբերի Լեռնային Ղարաբաղին, որը տուժել է հումանիտար ճգնաժամից։
Նրանք կոչ են արել ֆինանսական միջոցներ հատկացնել 2021թ․ ֆինանսական տարվա հատկացումների մասին օրինագծի շրջանակում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Մենենդեսն ու Պորտմանն «ընդգծել են, որ ճգնաժամը լուրջ է և ամերիկյան օգնությունը շատ կարևոր է»։ Ըստ սենատորների, հումանիտար իրավիճակը Հարավային Կովկասում սարսափելի է և ձմռան հետ միայն կվատթարանա։ Նրանք նշել են, որ կորոնավիրուսի տարածումը և «Թուրքիայի կողմից աջակցվող հակամարտությունն Ադրբեջանի և ՀՀ միջև, որի հետևանքով մեծ վնաս է հասցվել տարածաշրջանի ենթակառուցվածքներին և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության կեսից ավելին տեղահանվե էլ, որից 90 տոկոսը կանայք և երեխաներ են»։
Սենատորները նաև խնդրել են ֆինանսական միջոցներ հատկացնել տրածաշրջանում ականազերծման և չպայթած զինամթերքի վնասազերծման համար։
«ԱՄՆ-ն պետք է շարունակի հումանիտար աջակցության մեր ավանդույթը նրանց, ով առավել դրա կարիքն ունի, օրինակ՝ հազարավոր էթնիկ հայերի, որոնք ստիպված են եղել լքել տները կամ տուժել են բռնությունից»,-ասել են սենատորները։