Փաշինյան․ Մեր տեղեկությունով՝ Խծաբերդում ու Հին Թաղերում նաև ռուս խաղաղապահներն են շրջափակվել
PanARMENIAN.Net - Հայկական կողմի տեղեկություններով՝ Խծաբերդի ու Հին Թաղերի հատվածում նաև ռուս խաղաղապահներ են գտնվում շրջափակման մեջ, «Ազատության» հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մեր տեղեկություններով՝ նաև ռուս խաղաղապահներ են գտնվում շրջափակման մեջ: Կապի խնդիր կա, որովհետև տեղանքի բերումով, նաև իրադարձությունների բերումով հաղորդակցության որոշակի խնդիրներ կան, ընդ որում՝ այդ խնդիրներն ունեն նաև ռուս խաղաղապահները, և այնտեղ որոշակի ճգնաժամային իրավիճակ ունենք»,- ասել է Փաշինյանը՝ պատասխանելով Հին Թաղեր ու Խծաբերդ գյուղերի հատվածում շրջափակման մեջ գտնվող զինծառայողների մասին հարցին։
Փաշինյանը ևս հաստատել է, որ Հադրութ-Շուշիի հատվածում` Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածում, գերիներ կան։
Անդրադառնալով իր հրաժարականի պահանջին՝ նա նշել է, որ այդտեղ հարցն այն է՝ «ով է որոշում, թե ով է Հայաստանի Հանրապետությունում վարչապետը»:
«Ժողովուրդը պետք է իր ընտրությամբ որոշի, արտահերթ ընտրությունները չեն կարող լինել միայն իմ կամքով և որոշմամբ, դրա շուրջ պետք է ձեռք բերվի համաձայնություն։ Շատ լավ, ես ասում եմ՝ ես ինձ համարում եմ թիվ մեկ պատասխանատուն, բայց չեմ համարում թիվ մեկ մեղավորը»,- ասել է նա։
Փաշինյանը հայտարարել է, թե պատերազմից խուսափելու տարբերակը Ղարաբաղի հետագա կարգավիճակից հրաժարվելն էր, իսկ իրավիճակը հասել էր մի կետի, երբ պատերազմն անխուսափելի էր:
«Մենք էլ ենք վերլուծել, որ հնարավոր է չպարտվել, և եթե հնարավոր է չպարտվել, ուրեմն պետք չէ հանձնվել»,-նշել է նա։