Տեղահանված և ՀՀ-ում գտնվող Արցախի գործազուրկ քաղաքացիները կապահովվեն վարձատրվող հասարակական աշխատանքներով՝ առավելագույնը 3 ամիս ժամկետով։ Կառավարությունը հաստատել է առաջարկված նախագիծը։
Նախատեսվում է մեկ աշխատանքային օրվա համար վճարել 8000 դրամ (ներառյալ եկամտային հարկը, դրոշմանիշային վճարը):
Վարձատրվող հասարակական աշխատանքների մեկ միջոցառման արժեքը չի կարող գերազանցել 2 մլն դրամը։ Ընդ որում, այդ ֆինանսական միջոցները կտրամադրվեն ինչպես աշխատավարձերի վճարման, այնպես էլ շինանյութեր, անհրաժեշտ ապրանքներ ձեռք բերելու, տեղափոխելու համար, աղբահանության համար, ինչը չպետք է գերազանցի գումարի 20 տոկոսը։
Գործադիրի մեկ այլ որոշման տեղահանված և փաստացի Հայաստանում գտնվող գործազուրկ արցախցիներն աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցություն կստանան։ Մինչև 3 ամիս ժամկետով գործատուների մոտ պրակտիկա անցնելու դիմաց նշված քաղաքացիները կվարձատրվեն 100,000 դրամով։