Արցախում քրգործ կա ոչ պատշաճ տարհանման տվյալների հիման վրա
PanARMENIAN.Net - Արցախի ՄԻՊ-ը Հանրապետության գլխավոր դատախազությանն է փոխանցել ոչ պատշաճ տարհանման տվյալներ, որոնց հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ:
2021-ի փետրվարի 19-ին Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից սեփական նախաձեռնությամբ սկսվել է քննարկում 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում քաղպաշտպանության գործառույթներն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից «Քաղաքացիական պաշտպանության մասին» ԱՀ օրենքով սահմանված՝ բնակչությանը տարհանելու պարտականությունը ոչ պատշաճ կատարելու ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ:
Քննարկման նախաձեռնման համար որպես հիմք է հանդիսացել Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացվող փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում հավաքագրված տվյալները, ըստ որոնց՝ փետրվարի 19-ի դրությամբ, 33 քաղաքացիական ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սպանվել է իր բնակության վայրերում, մեկ տասնյակից ավելի քաղաքացիականների ճակատագիրը դեռ անհայտ է:
Գործի հանգամանքներն ուսումնասիրելու նպատակով տվյալները փոխանցվել են Արցախի գլխավոր դատախազություն, որի հիման վրա սույն թվականի մարտի 1-ին հարուցվել է քրեական գործ: