ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչը՝ հնարավորինս շուտ վերսկսել ԼՂ հարցով բարձր մակարդակի երկխոսությունը
PanARMENIAN.Net - ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով կողմերին որքան հանարավոր է շուտ վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը։
«Համանախագահները գոհունակությամբ նշում են հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը և ուշադիր հետևում 2020 թ. նոյեմբերի 10-ի համաձայնության կատարմանը: Համանախագահները ողջունում են զոհվածների աճյունների վերադարձի հետ կապված նշանակալի ձեռքբերումները և շարունակվող առաջընթացը հակամարտության արդյունքում տեղահանվածների վերաբնակեցման, հումանիտար օգնության և կյանքի պատշաճ պայմանների տրամադրման, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային և հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանն ուղղված կառուցողական քննարկումների հարցերում»,-ասվում է հայտարարությանմեջ։
Համանախագահները նաև հիշեցնում են կողմերին, որ լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ մնացած խնդրահարույց հարցերի լուծման և կայուն խաղաղության հաստմանը միտված վստահության մթնոլորտի ձևավորման համար։ Այդ շարքին են, մասնավորապես, դասվում․ միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթներին համապատասխան բոլոր ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց վերադարձին, հակամարտության շրջանների արդյունավետ ականազերծման համար բոլոր տվյալների փոխանակման, Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումների վերացման, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար, կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանման և պաշտպանության ,հակամարտությունից տուժած համայնքների, ինչպես նաև մարդկանց միջև վստահության ամրապնդման հարցերը։
Հաշվի առնելով ԵԱՀԿ-ի մանդատի ժամկետները և տարածաշրջանի բոլոր ժողովրդների ձգտումը կայուն, խաղաղ և բարեկեցիկ ապագային` համանախագահները շեշտում են, որ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել վերջնական, համապարփակ և կայուն կարգավորման ձեռքբերմանը՝ կողմերին լավ հայտնի տարրերի և սկզբունքների հիման վրա:Այս առումով համանախագահները կոչ են անում կողմերին որքան հնարավոր է շուտ վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո:
Համանախագահները կրկնում են իրենց հովանու ներքո ուղիղ երկկողմ խորհրդատվություններ կազմակերպելու առաջարկը, որպեսզի կողմերը միասին դիտարկեն և համաձայնեցնեն կառուցվածքային օրակարգը, որը կարտացոլի նրանց առաջնահերթությունները` առանց նախապայմանների:
Համանախագահները նաև իրենց աջակցությունն են հայտնում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի շարունակվող գործունեությանը և առաքելության հնարավոր ընդլայնմանը և կոչ անում կողմերին լիարժեք հասանելիություն և աջակցություն ցուցաբերել նրա ջանքերին:
Համանախագահներն ընդգծել են, որ պատրաստ են վերսկսել աշխատանքային այցերը տարածաշրջան, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, իրականացնելու իրենց գնահատման և միջնորդական գործառույթները։ Համանախագահները կողմերին հիշեցնում են անարգել մուտքի և իրենց երթուղիների համար տեղաշարժման առավելագույն ճկունություն ապահովելու պահանջի մասին` համանախագահների մանդատին և նախորդ պրակտիկային համապատասխան: