ՌԴ ԱԳՆ․ Պատրաստ ենք աջակցել սահմանին իրավիճակի կարգավորմանը՝ սահմանազատման շուտափույթ մեկնարկով
PanARMENIAN.Net - ՌԴ ԱԳՆ-ն լուրջ մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում վերջին զինված միջադեպերի կապակցությամբ և հայտարարել է, որ ՌԴ-ն պատրաստ է աջակցել սահմանին իրավիճակի կարգավորմանը՝ սրացման նվազման և սահմանազատման շուտափույթ մեկնարկով։
«Ցավակցություն ենք հայտնում զոհվածների ընտանիքներին, ապաքինում՝ տուժածներին և վիրավորներին։ Ցավոք, իրավիճակը սահմանին շարունակում է լարված մնալ։ Կոչ ենք անում կողմերին ձեռնպահ մնալ իրավիճակի հետագա վատթարացմամբ հղի ցանկացած գործողությունից և ծագող բոլոր հարցերը լուծել քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով»,-ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Բիկանտովի մեկնաբանության մեջ։
Նշվում է, որ Ռուսաստանը հետագայում ևս պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի կարգավորման համար՝ սրացման նվազման և սահմանազատման և սահմանագծման համատեղ աշխատանքի շուտափույթ մեկնարկի միջոցով։
«Մենք մտադիր ենք ակտիվ աշխատել Անդրկովկասը կայունության, անվտանգության և բարգավաճման գոտու վերածելու ուղղությամբ՝ համաձայն Ադրբեջանի, ՀՀ և ՌԴ ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 2021 թ.-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։