Թունյան․ 2021-ի 2-րդ եռամսյակում ՀՆԱ-ի իրական աճը կազմել է 13.1%՝ 2020-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ
PanARMENIAN.Net - Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2021-ի 2-րդ եռամսյակում ՀՆԱ-ի իրական աճը կազմել է 13.1% (2020-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ)։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը՝ հիշեցնելով, որ առաջին եռամսյակում գրանցվել էր ՀՆԱ-ի 3.3% անկում։
«Աճ է գրանցվել բոլոր ուղղություններով՝ բացառությամբ «կրթության», «պետական կառավարում և պաշտպանություն, պարտադիր սոց. ապահովագրություն» և «մշակույթ զվարճություններ և հանգիստ» ոլորտների։
Ամենաբարձր աճը՝ 3 անգամ, գրանցվել է կացության և հանրային սննդի կազմակերպման ոլորտում (աղյուսակում ներկայացված են առանձին ոլորտների ցուցանիշները)։
Երկրորդ եռամսյակի 13.1% տնտեսական աճին ամենից շատ նպաստել են անշարժ գույքի հետ կապված գործունեության, առողջապահության, կացության և հանրային սննդի կազմակերպման, մանրամեծածախ առեւտրի եւ գյուղատնտեսության ոլորտների աճը (նպաստման չափի մասին խոսելիս՝ հաշվի եմ առել յուրաքանչյուր ոլորտի կշիռը)»,-ասվում է գրառման մեջ։
Բյուջեի նախագծով 2021-ի համար կանխատեսվում էր 3.2% տնտեսական աճ, սակայն հուլիսին այն վերանայվել է 6% տնտեսական աճի կանխատեսման։