Բայդեն․ ԱՄՆ-ն կշարունակի ջանալ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատման ուղղությամբ
PanARMENIAN.Net - ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ՀՀ Անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված շնորհավորական ուղերձում նշել է, որ Միացյալ Նահանգները կշարունակի միջոցներ գործադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։
«Մեր երկու երկիրը միավորված են պատմական, ընտանեկան, բարեկամական կապերով, այս տարի մենք կտոնենք մեր երկու երկրների երկկողմ հարաբերությունների 30 տարին։ Մենք պատրաստ ենք եկող տարիներին շարունակել աջակցությունը հայ ժողովրդին՝ աջակցելով մասնավորաբար ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, մարդու իրավունքների առաջ մղման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և իրավունքի գերակայության ապահովման Ձեր ջանքերին։
Վերջին տարվա ընթացքում հայ ժողովուրդը մարտահրավերների բախվեց, այդ թվում եղան մարդկային ողբերգական կորուստներ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մարտական գործողություններով։ Կիսելով հայ ժողովրդի վիշտը՝ մենք ձեռք-ձեռքի տված կաշխատենք Ձեր կառավարության հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և այլ տարածաշրջանային ձևաչափերով՝ խթանելու տարածաշրջանային կայունությունն ու կարգավորելու հակամարտությունը։ Միացյալ Նահանգները կշարունակի միջոցներ գործադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։
Մենք հանձնառու ենք շարունակել համագործակցությունը նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, որի նպատակով Միացյալ Նահանգները Հայաստանին հատկացրել է ավելի քան 14.2 միլիոն դոլար»,-ասվում է ԱՄՆ նախագահի ուղերձում։
Հայաստանի անկախության տարեդարձի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, որտեղ նշվում է, որ ԱՄՆ-ն որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ հավատարիմ է իր հանձնառությանը՝ օգնել կողմերին բանակցել ԼՂ հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման շուրջ և հաղթահարել ռազմական գործողությունների հումանիտար հետևանքները՝ այդ թվում բոլոր ձերբակալված անձանց ազատ արձակումը, անհետ կորածների և աճյունների ամբողջական և արագ փոխանակումը: