1 նոյեմբերի 2021 - 10:51 AMT
Առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների արդյունավետությանը, գրել է, որ պատվաստվածները 11.3 անգամ ավելի քիչ են մահանում կովիդից:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման կենտրոնը (CDC) հրապարակել է կովիդի դեմ պատվաստված քաղաքացիների հիվանդացության և մահացության տվյալները տարբեր տարիքային խմբերի համար:
«Ըստ այդ տվյալների, ամբողջությամբ պատվաստված քաղաքացիները, ի տարբերություն չպատվաստվածների`
• 6.1 անգամ ավելի քիչ են վարակվում կովիդով,
• 11.3 անգամ ավելի քիչ են մահանում կովիդից»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020-ի սեպտեմբերի 11-ի թիվ 23-Ն հրամանում կատարված փոփոխության համաձայն՝ կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման ռիսկը նվազեցնելու նպատակով, նոյեմբերի 1-ից դիմակի կրումը պարտադիր է նաև բնակության վայրի բնակելի տարածքից դուրս գտնվելիս հանրային բաց տարածքներում: Նախատեսված են որոշ բացառություններ։