24 մարտի 2022 - 10:45 AMT
Իրավապաշտպան Freedom House միջազգային կազմակերպությունը հորդորել է Ադրբեջանին վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումը։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության Twitter-ի միկրոբլոգում։
«Ադրբեջանը պետք է կանխի հումանիտար ճգնաժամը՝ վերականգնելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անխափան գազամատակարարումը, որոնք շաբաթներով տառապում են ցրտից՝ առանց ջեռուցման և տաք ջրի»,- ասվում է գրառման մեջ։
Մարտի 23-ին այդ հարցին էին անդրադարձել նաև Եվրամիությունը և Human Right Watch-ը։ HRW-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի փոխտնօրեն Գիորգի Գոգիան հորդորել է շտապ քայլեր է ձեռնարկել՝ Արցախում հումանիտար ճգնաժամից խուսափելու համար։